Звʼяжіться з нами

Дивитися всі Поради
Чим загрожує аквапланування і як його уникнути

Аквапланування - це процес, при якому в дощову погоду між колесами автомобіля і дорожнім полотном утворюється водяний шар. В результаті цього покришка втрачає свої зчіпні властивості, що призводить до значного погіршення керованості. Виникнення подібного ефекту провокують багато факторів. Як же запобігти аварійним ситуаціям і забезпечити безпечну їзду в дощову погоду?

Причини виникнення

Мокра дорога ще й під час дощу завжди таїть в собі певну небезпеку для водія. Тому в таких умовах слід керувати машиною максимально обережно, намагаючись об'їжджати глибокі калюжі.

Ефект аквапланування більш імовірний в тому випадку, якщо при їзді під дощем ви перевищуєте швидкість і різко маневруєте.

Втрата контакту з дорогою часто відбувається з вини непродуманого малюнка протектора. При покупці шин обов'язково звертайте увагу на особливості їх конструкції. Протекторний візерунок, позбавлений ефективних водовідвідних каналів, погано усуває воду з плями контакту.

Аквапланування виникає, коли дороги покриті товстою водяною плівкою. Велику роль в цьому можуть зіграти не тільки рясні опади, а й проблемний стан дорожньої поверхні.

Всі ці фактори часом доповнюють один одного і є взаємопов'язаними. Наприклад, наявність калюж на трасі не завжди говорить про те, що автомобіль обов'язково втратить контакт з дорогою. Щоб це сталося, досить обрати темпераментний стиль водіння і покришки з неправильним або стертим малюнком протектора. Доведено, що при швидкості 100 км / год лише 1 мм водяного прошарку здатний викликати ефект аквапланування. Тому будьте уважні: намагайтеся об'єктивно оцінювати ситуацію на мокрій дорозі і своєчасно зменшувати швидкість руху.

Фактори, що підвищують ризик

Першим і головним фактором є надмірна швидкість. Шина звичайного автомобіля має водовідвідні канавки, розраховані на відведення певної кількості води з плями контакту. Коли ж автомобіль на великій швидкості в'їжджає в калюжу або просто на дуже мокру дорогу, шина може просто фізично не впоратися з відведенням такої кількості води. В результаті в зоні контакту виникне водяна плівка між шиною і дорогою, і зчеплення з дорогою пропаде.

Товщина водяної плівки - це другий чинник. Якщо глибина калюжі велика, то вже ніяка шина не зможе відвести всю цю воду із зони контакту. Тобто, при певній швидкості і товщині водяної плівки виникнення аквапланування просто неминуче.

Кінцева глибина протектора шини - третій з найголовніших чинників, що впливають на потенційний ризик виникнення аквапланування. Чим менше глибина ламелей і канавок, що відводять воду, тим менше цієї самої води вони можуть відвести. Зношена шина, відповідно, куди менш ефективна в боротьбі за зчеплення з мокрою дорогою, ніж нова - це потрібно враховувати, вибираючи швидкість.

Є й інші чинники, від яких залежить можливість прояву цього небезпечного ефекту - це тиск в шині, технічний стан підвіски автомобіля, його маса і стан дорожнього полотна.

Небезпека аквапланування

Транспортний засіб, який стикається з ефектом аквапланування, стає неконтрольованим. Покришки перестають реагувати на рульові команди. Якщо на слизькій трасі колеса частково схильні до нестабільного зчеплення, то при акваплануванні повністю зникає взаємодія шин з дорогою. Вода, проникаючи в поглиблення протектора, відштовхує гуму від дорожнього полотна. В результаті водієві доведеться мати справу з абсолютно некерованою машиною. Протектор, не встигаючи вчасно відводити воду з контактної зони, збільшує гальмівний шлях автомобіля і негативно позначається на стійкості коліс.

Як уникнути занесення

В першу чергу вам потрібні якісні літні шини з грамотним малюнком протектора. Сьогодні виробники всіляко вдосконалюють будову автогуми, впроваджуючи технології, що перешкоджають акваплануванню. Добре відштовхують воду покришки, забезпечені глибокими водовідвідними канавками. Експерти рекомендують направлений малюнок протектора, який часто називають дощовим.

Ефективно долає водяний шар протектор, оснащений поздовжніми канавками. Пам'ятайте, що гума повинна оперативно витісняти воду з плями контакту - тільки так можна зберегти надійні зчіпні характеристики коліс в несприятливих кліматичних умовах.

Слідкуйте за станом автопокришок. Протектор зі стертим малюнком - вірний крок назустріч акваплануванню. Це пов'язано з тим, що зношена гума має канавки недостатньої глибини, через що вода швидко накопичується в зоні контакту з дорогою. Утворений шар рідини відриває колеса машини від дорожнього покриття, і ефект аквапланування настає негайно. Для безпечного маневрування і гальмування на вологій трасі необхідний глибокий і яскраво виражений малюнок протектора. Тому радимо завчасно міняти старі покришки на нові.

Зберігайте пильність, здійснюючи поїздку в дощовий день. Не захоплюйтеся швидкісною їздою на мокрій дорозі, вкритій калюжами. У поєднанні з високою швидкістю згубна навіть найтонша водяна плівка.

Що робити, якщо виникло аквапланування

Існує кілька способів боротьби з цим явищем.

По-перше, не слід різко повертати кермо і колеса, намагаючись вийти зі скрутного становища. Так машину швидше занесе, і ви повністю втратите контроль над керуванням. По-друге, не можна покладатися на гальмівну систему автомобіля. Слід повільно скидати оберти двигуна - так колеса поступово відновлять зчеплення з дорогою. Але в інших випадках, щоб врятувати машину від аквапланування, рекомендується збільшити швидкість. Наприклад, це підходить для автотранспорту з переднім приводом, який приймає перше навантаження на задні колеса. Трохи прискорившись, ви не дозволите акваплануванню повністю поглинути ваш автомобіль.

 

04 червня 2018 р.